Ana Sayfa / Sözlük / Zootekni
zootekni

Zootekni

ZOOTEKNİ NEDİR?

Hayvansal üretimde ürünlerin nicelik ve nitelik bakımından ekonomik olarak arttırılmasını amaçlayan, hayvan materyalinin yetiştirme, ıslah, besleme ve sağlık koruma alanlarını kapsayan bir bilim dalıdır.

Hayvanlardan daha fazla verim elde etmek, verimli ve kârlı bir hayvancılık yapmak için gerekli olan, hayvanların yetiştirilmesi, çoğaltılması, bakımı, beslenmesi ve ıslahıyla ilgili bilgileri veren ve yeni bilgiler ve teknikler geliştirmeye çalışan bir bilim alanı. (Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü)

Hayvanların yetiştirilmesi, ıslahı, bakımı ve beslenmesi, üreme ve çoğalması ve belgelendirme ile ilgili uygulamalar. (Süt Terimleri Sözlüğü)

Zooteknist mesleği

Bu bilim dalı ile ilgili eğitim üniversitelerin ziraat fakültelerindeki ‘Zootekni’ bölümlerinde veriliyor. Zootekni bölümünde eğitimini tamamlayanlara ‘Zooteknist’ adı verilmektedir. Zooteknistler hayvancılık işletmelerinde hayvan bakımı ve beslenmesinden sorumlu olarak görev yaparlar.

Zootekni terimin İngilizce karşılığı: Zootechnics, Animal Husbandary.

Paylaş

>> Süt Dünyası

2006 yılından beri yayınını sürdüren tarafsız ve bağımsız medya kuruluşudur. Süt Dünyası Dergisi kurulduğu günden bu yana ilkelerinden taviz vermeden yayıncılık faaliyetine devam ediyor. Süt Dünyası Dergisi Haber Merkezi tarafından hazırlanan her türlü içerik "Süt Dünyası" imzası ile yayınlanmaktadır.

Ayrıca kontrol et

Sütümüz Çin yolcusu

Türkiye’den 67 firma Çin’e süt ürünleri ihracat izni almak için başvurdu. Bu pazarda yer alabilmenin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.