Ana Sayfa / Haberler / Ak Gıda’nın Aydın’daki fabrikası yandı

Ak Gıda’nın Aydın’daki fabrikası yandı

Fransız Lactalis Gruba ait Ak Gıda’nın Aydın Germencik’teki fabrikası yandı.

Aydın Germencik’te Ortaklar Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Ak Gıda’nın süt ürünleri işleme tesisinde 23 Eylül 2018 Pazar gecesi yangın çıktı. Fabrikanın iç ünitesinde çıkan yangına ilk müdahale çalışanlar tarafından yapılırken bölgeye sevk edilen itfaiye ekipleri gaz maskeleri ile fabrikaya girerek yangını diğer fabrikalara sıçramadan kontrol altına aldı.

Fabrika bacası ve tahliye borularının olduğu yerde başladığı tahmin edilen yangının itfaiye ekiplerine 10 dakika geç bildirildiği, yangın sırasında fabrikanın alarm sistemleri ve yangın müdahale fıskiyelerinin çalışmadığı belirtildi.Yangının sigorta şirketinden para almak için çıkartıldığı iddia edilirken, yangının çıkış nedeninin yetkili makamlarca yapılacak soruşturma sonucunda belirleneceği belirtiliyor.

Yangının ardından Ak Gıda’dan yapılan yazılı açıklamada, hasar tespitlerinin yapılmasının ardından fabrikanın tekrar devreye alınacağı belirtildi. Açıklamada, “Fabrikanın hızla tahliye edilerek hiçbir çalışanın yangından zarar görmemiş olması en büyük tesellimiz olmuştur” dendi. Üretime ara veren fabrikada tadilatın iki yıl içerisinde tamamlanması bekleniyor.

Aydın Denge’de yer alan habere göre yangın esnasında olay yerinde toplanan işçilere, “Asla işsiz kalmayacaksınız” güvencesi veren şirket yetkilileri yangının külleri daha soğumadan 300 işçinin istifasını istedi. Yangından bir gün sonra Germencik Belediyesi Konferans Salonunda işçilerle toplantı düzenleyen şirket yöneticileri işçilerden 1 Ekim’e kadar istifa dilekçelerini vermelerini, aksi takdirde sözleşmelerin askıya alınacağını ve tazminatlarının ödenmeyeceğini söylediler. Üretime geçildiğinde ise ihtiyaca göre geri çağırabileceklerini bildirdiler. İşçilere istifa baskısı yapan firma yöneticilerine yetkili sendika da destek verdi.

>> Süt Dünyası

2006 yılından beri yayınını sürdüren tarafsız ve bağımsız medya kuruluşudur. Süt Dünyası Dergisi kurulduğu günden bu yana ilkelerinden taviz vermeden yayıncılık faaliyetine devam ediyor. Süt Dünyası Dergisi Haber Merkezi tarafından hazırlanan her türlü içerik "Süt Dünyası" imzası ile yayınlanmaktadır.

Ayrıca kontrol et

Tetra Pak’ın İzmir fabrikası mükemmellik ödülü aldı

Fabrika, 2015’te aldığı ‘İleri Seviye Özel Ödülü’nün ardından şimdi de “Dünya Klasmanında Mükemmellik Ödülü”ne layık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.