Ana Sayfa / Makaleler / Bilimsel / Süt sığırlarında sıcaklık stresi, üreme ve besleme ilişkisi

Süt sığırlarında sıcaklık stresi, üreme ve besleme ilişkisi

Sıcaklık stresi özellikle yüksek verim kapasitesine sahip süt sığırlarında süt ve döl verimini olumsuz yönde etkilemektedir.

Mustafa BOĞA, Gökhan FİLİK, Aykut BURĞUT
Sıcaklık stresi özellikle yüksek verim kapasitesine sahip süt sığırlarında süt ve döl verimini olumsuz yönde etkilemektedir. Belirli çevre şartlarında yüksek verim özelliğine sahip inekler, sıcak iklim şartlarına maruz bırakıldıklarında, çevre-genotip interaksiyonundan dolayı genetik verim kapasitesine ulaşamazlar. Entansif süt sığırcılığı yapılan işletme koşullarında, gün boyunca yüksek çevre sıcaklığına maruz kalan süt sığırlarının, gece sıcaklıkların düşmesi ile maruz kaldıkları sıcaklık stresi etkisi azalmaktadır.
Hayvanlar sıcak çevre şartlarına kademeli olarak adapte olmaktadırlar. Bununla birlikte eğer sıcak koşullar Akdeniz Bölgesi ve Amerika’nın bazı bölgelerinde olduğu gibi, ani ve uzun süreli gerçekleşecek olursa, inekler daha az uyum sağlayabilirler. Bu gibi iklim koşullarında süt verimi ani olarak düşer ve besin madde alımında önemli derecede azalma meydana gelir. Aynı zamanda süt kompozisyonlarında da değişim gözlemlenmekte olup sıcaklığın artması ile birlikte süt yağ, protein içeriği azalmakta ve sütte bulunan kısa zincirli yağ asitlerinin miktarı da oransal olarak sıcaklıkla birlikte azalmaktadır. Sıcaklık stresinin derecesine bağlı olarak serin aylarda %40-60 oranında seyreden gebelik oranı yaz aylarında %10-20 veya daha da altına düşmektedir.
Sıcaklık stresinden kaynaklanan bu gibi olumsuzluklar ekonomik kayıplara neden olmakta ve geniş çaplı bir problem oluşturmaktadır. Çalışmamız, sıcaklık stresine maruz kalan süt sığırlarının performanslarındaki azalma ve sıcaklık stresinden kaynaklanan olumsuz etkiden hayvanların en az zararla kurtulmasının sağlanması için derlenmiştir.
1. Giriş
Özellikle yüksek süt verimine sahip süt sığırlarında sıcaklık artışı süt ve döl verimini olumsuz yönde etkilemektedir(Jardon,2003). Süt sığırı yetiştiriciliği alanında yapılan araştırmalar, genellikle süt verimini artırmaya ve laktasyonun başında ineklerin doğru
beslenmelerine …

>> Süt Dünyası

2006 yılından beri yayınını sürdüren tarafsız ve bağımsız medya kuruluşudur. Süt Dünyası Dergisi kurulduğu günden bu yana ilkelerinden taviz vermeden yayıncılık faaliyetine devam ediyor. Süt Dünyası Dergisi Haber Merkezi tarafından hazırlanan her türlü içerik "Süt Dünyası" imzası ile yayınlanmaktadır.

Bu haber ilgilinizi çekebilir

Organik süt

1. GİRİŞ Organik gıda, yetiştirilmesinde ve işlenmesinde tohumdan son kullanıcıya ulaşıncaya kadar olan tüm aşamalarda …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir