Ana Sayfa / Makaleler / Bilimsel / Lactobacillus Reuteri: Fonksiyonel özellikleri ve probiyotik olarak kullanımı

Lactobacillus Reuteri: Fonksiyonel özellikleri ve probiyotik olarak kullanımı

Probiyotikler beslenme yoluyla belirli sayıda alınması durumunda temel beslenme etkilerine ek olarak, vücuda sağlık açısından yararları olan canlı mikroorganizmalar olarak tanımlanmaktadırlar.

İ. Erdem Tonguç, Oktay Yerlikaya, Prof. Dr. Özer Kınık

Ege Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Süt Teknolojisi Bölümü

GİRİŞ

Probiyotikler belirli sayıda, beslenme yoluyla alınması durumunda temel beslenme etkilerine ek olarak vücuda sağlık açısından yararları olan canlı mikroorganizmalardır (Anonymous, 2001b).

1907 yılında Nobel ödülü sahibi Elie Metchnikoff, insanların yoğurt ve peynir gibi süt ürünlerini tüketerek vücuda yararlı mikroplar aldığını ilk olarak iddia eden kişidir (Casas and Dobrogosz, 2000). Günümüzde ise probiyotiklerin nasıl çalıştığına, vücuda nasıl ve ne gibi yararları olduğuna dair yapılan birçok bilimsel çalışma sonucu, probiyotik mikroorganizmaların bağışıklığı güçlendirici, kanser riskini düşürücü, sindirim sisteminin sağlığını koruyucu, hastalıklardan iyileşme sürecini hızlandırıcı etkilere sahip oldukları birçok in vitro ve in vivo çalışmalarla belirlenmiştir (Anonymous, 2001b).

LACTOBACİLLUS REUTERİ’NİN TAKSONOMİSİ VE TANILANMASI

Lb. Reuteri “laktik asit bakterileri” grubunun bir üyesidir. Laktik asit bakterileri (LAB) tanımı, içinde birçok tür bulunduran geniş bir genus topluluğunu kapsar. Genel olarak LAB, mikroaerofi lik ile tam anaeorobik şartlar arasında spor oluşturmayan ve çoğunlukla Gram (+) ve katalaz (-) olarak kabul edilirler. Laktik asit bakterileri, insan ve hayvanların GI bölgelerinde ve fermente gıdalarda bulunurlar. Bu laktik asit bakterileri tipik olarak kemoorganotropiktirler ve karbonhidratları fermente ederek son ana ürün olarak laktik asit üretirler. Ön koşul olarak gastrointestinal bölgede canlılıklarını sürdürebilme ile birlikte bazı fizyolojik özellikleri bu bakterilerin probiyotik olarak kullanılmaları açısından ilgi ve araştırma konusu yaratmaktadır. Bu olgu büyük ölçüde düşük pH’ya ve/veya safra tuzlarına olan dayanıklıklarına ve gelişme sıcaklığı aralıklarına bağlıdır. Ancak bu özellikler taksonomik değerlendirme açısından çok büyük bir önem taşımazlar.

Taksonomik değerlendirme açısından önemli olan fi zyolojik özellikler karbonhidratları fermente etme yolları, farklı tuz konsantrasyonlarına dayanıklılık özellikleri, farklı besin ortamında gelişebilme özellikleri, belirli sıcaklıklarda gelişebilme yetenekleri ve antibiyotiklere karşı olan dayanıklıklarıdır. Laktobasillerin …

Devamı Süt Dünyası Sayı:40’da…

KAYNAKLAR

Anonymous. (2001a). Physiological properties of reuteri. Biogaia Inc. www.reuteri.com. Anonymous. (2001b). The Intestine- A Vital Barrier to the external enviroment. Biogaia Inc www.reuteri.com.

Arques, J. L., Fernandez J., Gaya P., Nunez M., Rodriguez E. and Medina M. (2004). Antimicrobial activity of reuterin in combination with nisin against food-borne pathogens. International Journal of Food Microbiology, 95, 225-229.

Axelsson, L., Chung, T., C., Dobrogosz, W., J., Lindgren, S., E. (1989). Production of a broad-spectrum antimicrobial substance by Lactobacillus reuteri. Microbiology Ecology in Health and Disease, 2, 131-136.

Boever, P., D., Wouters, R., Verschsaeve, L., Berckmans, P., Schoeters, G., Verstraete, W. (2000).Protective effecet of the bile salt hydrolase-active Lactobacillus reuteri against bile salt cytotoxicity.Applied Microbiology Technology, 53, 709-714.

Caplice, E., Fitzgerald, G. F. (1999). Food fermentations: role of microorganisms in food production and preservation. International Journal of Food Microbiology, 50, 131–149.

Casas, I.A., Dobrogosz, W., J. (2000). Validation of the probiotic concept: Lactobacillus reuteri confers broad-spectrum protection against disease in humans and animals. Microbiolg Ecology in Health and Disease, 12, 247-285.

Ganzle, M.G., Vogel, R.F. (2003). Contribution of reutericyclin production to the stable persistence ofLactobacillus reuteri in an industrial sourdough fermentation. International Journal of Food Microbiology, 80, 31-45.

Hammes, W.P., Vogel, R.F. (1995). The genus Lactobacillus, pp. 19-54. In, B.J.B. Wood and W.H. Holzapfel (Eds). The Genera of Lactic Acid Bacteria. Chapman & Hall, London.

Klein, G., Pack, A., Bonaparte, C., Reuter, G. (1998). Taxonomy and physiology of probiotic lactic acid bacteria. International Journal of Food Microbiology, 4, 103-125.

Sharpe, M.E., Fryer, T.F., Smith, D. (1966). Identification of the lactic acid bacteria. In: Identification Methods for Microbiologist, pp. 65-79. Edited by B.M. Gibbs and F.A. Skinner. London, Academic Pres.

Taranto, M., P., Sesma, F., Pesce de Ruiz Holgado, A., Valdes, G., F. (1997). Bile salt hydrolase plays a key role on cholesterol removal by Lactobacillus rueteri. Biotechnology Letters, 19, 845-847.

Valeur, N., Engel, P., Carbajal, N., Connolly, E., Ladefoged, K. (2004). Colonization and immunomodulation by Lactobacillus reuteri ATCC 55730 in the human gastrointsetinal tract. Applied and Enviromental Microbiology, 70, 1176.

Wolf, B., W., Wheeler, K., B.,Ataya, D., G., Garlen, K., A. (1998). Safety and tolerance of Lactobacillus reuteri supplementation to a population infected with the human immunodeficiency virus. Food and Chemical Toxicology, 36, 1085-1094.

Yerlikaya, O., Kesenkaş, H. (2009). Laktik asit bakterilerinin ve fermente süt ürünlerinin antimikrobiyal özellikleri. Hasad Gıda Dergisi, 290, 30-35.

 

>> Süt Dünyası

2006 yılından beri yayınını sürdüren tarafsız ve bağımsız medya kuruluşudur. Süt Dünyası Dergisi kurulduğu günden bu yana ilkelerinden taviz vermeden yayıncılık faaliyetine devam ediyor. Süt Dünyası Dergisi Haber Merkezi tarafından hazırlanan her türlü içerik "Süt Dünyası" imzası ile yayınlanmaktadır.

Bu haber ilgilinizi çekebilir

Ayvalı sütlaç dondurması ve özellikleri

  ÖZET Bu çalışmada, liyofilizasyon yöntemiyle kurutulmuş ayvanın sütlaç dondurması üretiminde kullanılabilirliği araştırılmıştır. Bu amaçla …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir