Ana Sayfa / Haberler / Türkiye Bakliyat Yılı’na hazırlanıyor

Türkiye Bakliyat Yılı’na hazırlanıyor

2016 Dünya Bakliyat Yılı olması nedeniyle baklagillerin farklı formlarda tüketimi için üniversite-sanayi işbirliğiyle başlatılan proje tanıtıldı.

İstanbul Kalkınma Ajansının desteğiyle, PAKDER (Hububat ve Bakliyat Sanayicileri Derneği) öncülüğünde, İTÜ (İstanbul Teknik Üniversitesi) ve YTÜ (Yıldız Teknik Üniversitesi) Gıda Mühendisliği  Bölümleri tarafından “Bakliyat İle Sağlıklı Beslenme Sağlıklı Hayat Platformu Projesi” başlatıldı.
İTÜ Ayazağa Yerleşkesi’nde düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan İTÜ Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dilek Boyacıoğlu projenin amacının bakliyatın sofralarda alışılagelmişin dışında tüketimi için farkındalık yaratmak olduğunu söyledi. Boyacıoğlu, proje kapsamında baklagillerden kullanıma hazır ürünler geliştirileceğini ve “Fokurdayan Tencere” adlı bir bakliyat belgeseli hazırlanacağını dile getirdi.
PAKDER Başkanı Hakkı İsmet Aral ise konuşmasında, son 20 yılda bakliyat üretiminin dünyada yüzde 17 artarken Türkiye’de 1,8 milyon tondan 1 milyon tona düştüğünü söyledi.

Hakkında: Süt Dünyası

Bu haberler ilgilinizi çekebilir

60 yıldır dünyanın sütünü analiz ediyoruz

Süt analiz cihazlarında dünya markası FOSS, dünyada üretilen sütlerin yüzde 85’ini analiz ediyor. Süt endüstrisinde …

Bir Cevap Yazın