Ana Sayfa / Haberler / Gündem / İnek ihracatının arkasından kim çıktı?

İnek ihracatının arkasından kim çıktı?

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez damızlık düve ihraç etti. Başta şap olmak üzere hayvan hastalıklarını kontrol altında tutamadığı için canlı hayvan ihracatı yapamayan Türkiye nasıl oldu da bu ihracatı gerçekleştirdi?
Tarım Bakanı Mehdi Eker, törende neden Türkmenistan Cumhurbaşkanı Berdimuhamedov’a teşekkür etti? Türkmen liderin “Babamsın” dediği Cotam şirketinin sahibi milyarder işadamı Muammer Ağım bu ihracatın gerçekleşmesinde nasıl bir rol oynadı? Bütün bu soruların cevapları ve ilk damızlık inek ihracatının perde arkası Süt Dünyası farkıyla gündem dosyamızda.

Türkmenistan’a yapılan 250 baş damızlık gebe düve ihracatıyla hayvancılık tarihinde bir ilk gerçekleşti. İzmir’de düzenlenen törenle düveler Türkmenistan’a gönderilirken, bu bağlantıyla 2018 yılına kadar 6 bin baş gebe düve ihraç edileceği bildirildi.

İzmir’in Tire ilçesinde damızlık düve ihracatı nedeniyle düzenlenen törene Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Cemalettin Özden, Sarp Hayvancılık Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt Özgümüş ve Cotam Enterprise Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Seda Gengörü başta olmak üzere çok sayıda davetli katıldı.

Törende duygulu bir konuşma yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye’nin tarihinde ilk kez damızlık gebe düve ihracatının gerçekleştiğini belirterek, “Sürekli ithalat yapan bir ülkeden ihracata başlayan bir ülke durumuna gelmek çok önemli bir adımdır” dedi. İhracatçı firma Sarp Hayvancılığı yenilikçiliği ve öncülüğü nedeniyle tebrik eden Bakan Eker, “İki yıl önce işletmenin açılışını ben yapmıştım. Bugün ihracat yaptıklarını görmekten çok mutluyum” diye sözlerine devam etti.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in törende yaptığı konuşmada, bu gururu yaşattığı için Türkmenistan Cumhurbaşkanı Berdimuhamedov’a da ayrıca teşekkür etti.

Hakkında: Süt Dünyası

Bu haber ilgilinizi çekebilir

Endüstriyel yoğurttan toplumu uzaklaştırmak sorumsuzluktur

Ulusal Süt Konseyi Başkanı Harun Çallı son günlerde medyaya yansıyan iddialarla ve endüstriyel yoğurtları kanser …

Bir Cevap Yazın