Ana Sayfa / Haberler / Dosya / Çin süt pazarı fırsat kapısı

Çin süt pazarı fırsat kapısı

Asya’da süt ürünleri talebi yıllık yüzde 20 arttığından dünyadaki süt yatırımlarının yarısı Asya’ya yapılıyor. Asya’nın en gözde pazarı Çin yılda 3 milyar dolarlık süt ürünleri ithal ederken bir o kadar da endüstriyel yatırım yapıyor.

Çin pazarından daha çok pay almak isteyen AB süt kotalarını kaldırdı, Yeni Zelanda serbest ticaret anlaşması imzaladı. ABD, Kanada, Arjantin ve Brezilya Çin’le çeşitli işbirliği fırsatlarını değerlendiriyor.

Çin süt pazarı paylaşılırken biz hala gıda güvenliği muatabakat zaptını ve akreditasyon çalışmalarını hayata geçirebilmiş değiliz. Süt üretiminde ilk 10’da yer alan Türkiye’nin bir an önce Çin pazarında kendine yer açması gerekiyor.

ÇİN KENDİ TALEBİNİ KARŞILAYAMIYOR

Süt piyasasının global aktörleri gözünü Asya’ya dikmişken Türk süt endüstrisi Asya’daki fırsatlara maalesef odaklanamıyor. Oysa iç pazardaki tüketim ve birkaç ülkeye (Irak, Suudi Arabistan vb) yapılan ihracat ile süt endüstrimiz potansiyelini yeterince değerlendiremiyor. Başta Çin olmak üzere Asya pazarı süt endüstrimize global oyuncular arasında yer alma fırsatı sunabilir.

Hakkında: Süt Dünyası

Bu haber ilgilinizi çekebilir

Türkiye’nin süt ve sağlık verileri

Son yıllarda sağlık ve beslenme arasındaki güçlü ilişki üzerinde sıkça duruluyor. Bu konuda ciddi araştırmalar …

Bir Cevap Yazın